Minecraft Hayatta Kalma Rehberi

7’den 70’e herkesin severek oynadığı Minecraft 7 Ekim 2011 tarihinde hayatımıza girdi. Uzun zaman geçmesine rağmen milyonlarca aktif oyuncusunu elde tutmayı başardı. Peki Minecraft oynarken nasıl hayatta kalabiliriz ?

Minecraft Hayatta Kalma Rehberi

Yeni dünya oluşturup oyuna başladığımızda hiçbir eşyamız olmuyor. Çevrede bulunan ağaçları elimizle kırarak belli bir tahta lootu topluyoruz. Bu topladığımız odunları kullanabilmek içi ‘E’ tuşuna basarak envanterimize erişiyoruz. Envanterimizde topladığınız eşyalar ve craft (üretme) yeri bulunuyor. Bu topladığımız odunları craftlayarak 1 adet crafting table (çalışma masası) üretiyoruz. Ve bunu müsait gördüğünüz bir alana mousenin sağ tuşuna basarak yerleştiriyoruz. Çalışma masasını yaptıktan sonra ilk işimiz balta, kazma, kürek ve kılıç yapmak olacak. Bu aletler sayesinde lootlarınızı daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz.

Aletlerinizi oluşturduktan sonra gece çıkacak olan yaratıklardan korunmak için kendinize elde ettiğiniz tahtalardan, topraklardan sizi idare edecek bir ev yapmanız gerekmekte. Bu sırada karakterinizin karnı acıkacağı için çevrede gördüğünüz domuz, inek, tavuk gibi hayvanları öldürerek elde ettiğiniz etleri yiyebilirsiniz. Sabah olmasını uzun süre beklemek istemiyorsanız kendinize bir yatak yapmanız gerekmekte.

Minecraft Tarım Yapımı

minecraft da tarla sürme
minecraft tarım

Minecraft Hayatta Kalma Rehberi için önemli bir adımda budur.

Eğer sizi idare edecek bir ev, yemek ve alet sağladıysanız tarıma ve madene başlama zamanı.

Patates Tarımı: Yakınınızda bulunan köylere giderek elde edebilirsiniz. Veya gece çıkan zombilerden elde edebilirsiniz.

Havuç Tarımı: Yakınınızda bulunan köylere giderek elde edebilirsiniz. Gece çıkan zombileri öldürerekte elde edebilirsiniz.

Buğday Tarımı: Buğday tohumlarını elde etmek için çimleri kesmeniz gerekmekte. Kestiğiniz çimlerden rastgele tohumlar atmaka.

Kapak Tarımı: Keşif için bulunduğunuz dünyayı gezmeye başladığınızda çevrenizde denk gelebilirsiniz.

Karpuz Tarımı: Keşif için bulunduğunuz dünyayı gezmeye başladığınızda çevrenizde denk gelebilirsiniz.

Şeker Kamışı Tarımı: Keşif için bulunduğunuz dünyayı gezmeye başladığınızda çevrenizde denk gelebilirsiniz.

Bu yaptığınız tarım sayesinde oyunun ilerleyen zamanlarında yemek bulma ve aç kalma gibi durumlardan kurtulmuş olacaksınız.

Minecraft tarım rehberi içeriğimizi okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Minecraft Madencilik Rehberi

minecraft da madencilik yaparak kazanmak
minecraft madencilik

Oyunun en önemli farm türlerinden biri de madenciliktir. Madene indiğimizde neler bulabiliriz ?

  • Kömür: Başlarda sizlerin işine en çok yarayacak bir üründür. Çünkü madene indiğinizde etrafınız karanlık olacak ve kömür sayesinde kendinize meşale yapabileceksiniz.
  • Demir: Sizleri oyun başında idare edecek en önemli eşyalardan biri. Ne kadar görürseniz kazmanızda fayda var. Demirler sayesinde elinizdeki aletleri güçlendirebilir, zırh, kask, ayakkabı, pantolon, kova gibi bir çok eşyayı üretmenizde yarayacak.
  • Altın: Oyunda demir kadar olmasada yine de madence çokça bulabileceğiniz bir maden türüdür. Bulduğunuz altınlarla da kendinize zırh, kılıç gibi eşyalar yapabilirsiniz. Ama şunu asla unutmayın elmastan sonra en sağlam materyal demirdir.
  • Red Stone: Kırdığınızda birden fazla red stone düşer. Bu elde ettiğiniz red stoneler sayesinde oyunda bulunan bütün mühendislik ve teknolojik aletleri yapabilirsiniz.
  • Elmas: Oyunda bulunan en değerli madenler arasındadır. Bulduğunuz elmaslar sayesinde çok güçlü, sağlam araç-gereç, silah, zırh yapabilirsiniz.

Oyunda En Çok Karşınıza Çıkacak Yaratıklar

minecraft da en çok karşınıza çıkacak yaratıklar
minecraft yaratıklar

Minecraft Hayatta Kalma Rehberinde en çok karşımıza çıkacak yaratıklar nelerdir?

  • Zombi: Oyunda bulunan en basit düşmanımızdır. Oldukça yavaş haraket ederler ve fazla hasar veremezler. Öldürdüğünüzde ise sizin şansınıza bağlı olarak zombi eti, patates veya havuç düşebilir.
  • Okçu İskelet: Genellikle tekli ve çoklu olarak gezerler. Çoklu gezdiklerinde oldukça tehlikelidirler. Okçu iskeleti öldürdüğünüzde yayını, okunu ve kemikleri alabilirsiniz.
  • Creeper: Minecraft oyuncularının sevmediği bir yaratıktır. Çok yaklaşırsanız şişerek patlar ve alan hasarı verir. Öldüğünde ise içinden barut düşebilir.
  • Örümcek: Oldukça sinir bozucu bir canavardır. Canı azdır hemen öldürebilirsiniz. Fakat üzerinize zıplayarak hamle yaptığı için vurmak biraz zor oluyor. Öldürdüğünüzde örümcek gözü ve ip elde edebilirsiniz.

Crafting Table Ne İşe Yarar ?

Crafting table sayesinde oyunda elde etmek istediğiniz eşyaların üretimini yapabilirsiniz. Bu eşyadan 1 tane üretmeniz sizin için yeterli olacaktır.

Minecraft Hayatta Kalma Rehberi adlı yazımızdan sonra mutlaka diğer blog yazılarımızı da incelemenizi öneririz. minecraftkurdu.com/blog/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir