Minecraft FPS Arttırma

FPS değeri bir oyunun en önemli yapı taşlarından birisidir. Özellikle Minecraft gibi oyunlarda düşük FPS değerleri almak oyuncuların canlarını bir hayli sıkabilir. Oyunun akıcı ve oynanabilir olması için FPS değerinin yüksek olması gerekmektedir. Günümüzde ne yazık ki birçok oyuncunun güncel donanımlara sahip iyi bir bilgisayarı yok. Bu sebepten ötürü oyuncuların çoğu yüksek FPS değerlerine sahip değildir. Merak etmeyin, FPS değerinizden şikayetçiyseniz size bu konuda yardımcı olacağız. Bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için Minecraft FPS arttırma işleminin nasıl yapılabileceğini detaylarıyla beraber anlatacağız. İçeriğimizde anlattığımız her detayı uyguladığınız takdirde FPS değeriniz artacak ve daha akıcı bir oyun oynayabileceksiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi gelin içeriğimize başlayalım!

FPS Nedir?

FPS (Frame Per Second) yani saniyede ki kare sayısı demektir. Bilgisayarınız saniyede ne kadar fazla kare işlerse görüntü o kadar akıcı olur. Grafikler yükseldikçe işlem gücü artacağı için FPS değerlerinizin düşmesi çok normaldir. Bir oyunu oynayabilmek için minimum FPS değeriniz 30 olmalıdır. Uygun değer 60 FPS’tir. Akıcı ve keyifli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka 60 FPS ve üstünü almalısınız. Hadi gelin Minecraft FPS yükseltme işlemine geçelim!

Minecraft FPS Yükseltme

Minecraft oyununda FPS değerinizi yükseltme şansınız vardır. Beraber yapacağımız birkaç ayar sayesinde FPS değerinizi uçuşa geçireceksiniz. Dilerseniz sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan hadi gelin içeriğimize başlayalım!

Ağaçlar

Ağaç animasyonları özellikle ağaçların bol olduğu bölgelerde FPS değerinizi aşırı derece olumsuz etkileyen bir animasyondur. FPS değerinizi yükseltmek veya sabit tutmak istiyorsanız ağaç animasyonlarını kapatmalısınız.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Details > Trees ayarını “FAST” olarak değiştirin.

Bulutlar

Minecraft oyununda ki bulutların bir FPS düşmanı olduğunu söylersek herhalde yanılmayız. Bulutları kapadığınız an yaşayacağınız FPS yükselmesini deneyimlemek isteyeceğinizden eminiz.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Details > Clouds ayarını “OFF” olarak değiştirin.

Düşen Eşya

Düşen eşyaların animasyonunu kapatmak aslına bakarsanız FPS değerlerine çok büyük katkı sağlamaz fakat azda olsa bir fayda sağlamaktadır.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Details > Dropped Items ayarını “FAST” olarak değiştirin.

Yağmur ve Kar

Yağmur ve kar yağışı animasyonları her oyunda olduğu gibi Minecraft’ta da oyuncuların FPS değerleri için bir beladır. Bu animasyon kapatıldığı takdirde FPS yükselişi kaçınılmaz olacaktır.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Details > Rain & Snow  ayarını “OFF” olarak değiştirin.

Grafikler

Grafikleri kapatmanız tabii ki de FPS değerinizi yükseltecektir. FPS değerlerinizi yükseltip rahat bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız grafikleri kapatmakta fayda vardır.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Graphics ayarını “FAST” olarak ayarlayın.

Animasyonlar

Oyun içinde bulunan animasyonların hepsini kapatmak oyundan aldığınız keyfi aynı oranda düşürebilir. Bu yüzden bu sekmeyi tamamıyla sizin keyfinize bırakıyoruz. Ne kadar çok animasyon kapatırsanız o kadar çok FPS’iniz yükselir.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Animations

Kalite

Kalite ile ilgili her türlü varyasyonu kapatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

ESC tuşuna basın > Ayarlar > Video ayarları > Quality

Optifine Modu

Neredeyse her Minecraft oyuncusunun kullanmış olduğu Optifine modu sayesinde FPS değerlerinizi ikiye katlayabilirsiniz. Bu mod sayesinde oyunun istediği donanım seviye gerçekten hatırı sayılır bir şekilde düşürülmekte ve neredeyse birçok bilgisayar için yeterli seviyeye getirilmektedir. Minecraft sürümünüz ile uyumlu bir Optifine sürümü elde edip kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Optifine Cape almak isterseniz > minecraftkurdu.com/minecraft-optifine-cape/

Bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için “Minecraft FPS Arttırma” işleminin nasıl yapılabileceğini detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu içeriğimiz sizin için faydalı ve sorduğunuz her soruya cevap niteliğinde olmuştur. Aklınıza takılan başka soruları bize yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Olabilecek en kısa sürede size cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Diğer bir içeriğimiz olan Minecraft Hesapları Arasındaki Farkları da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir