Minecraft Biyomlar Rehberi (2021)

Herkesin düzenli olarak ve keyif alarak oynadığı Minecraft’ta ‘ Biyomları ‘ sizlere tanıtacağız.

Minecraft Biyomlar

Sizlere tanıtacağımız biyomlar sayesinde oyunun içerisinde yer alan bölgelerin kendine has özelliklerini öğrenmiş olacaksınız.

Oyunda Bulunan Biyomlar

 • Desert (Çöl )
 • Forest ( Orman )
 • Jungle ( Balta Girmemiş Orman )
 • Mesa ( Yüksek Ova )
 • Mountain ( Dağ )
 • Mushroom ( Mantar )
 • Ocean ( Okyanus )
 • Plains ( Ovalar )
 • Swamp ( Bataklık )
 • Taiga ( Tayga )
 • Tundra

Minecraft’ta biyomların her birinin farklı özellikleri ve iklim şartları bulunmakta. Kendi sıcaklıkları, kendi renkleri, kendi bitki örtüleri, farklı sıcaklıklara sahiptir.

Minecraft Biyomlar rehberinden sonra Minecraft Hayatta Kalma Rehberi Yazımızı da okumanızı öneririz.

Minecraft biyom Bulma
minecraft da nerede biyom bulunur

DESERT ( ÇÖL )

Oyunda geniş bir alan yelpazesine sahip kum ve kum tepelerinden oluşur. Maden olarak genellikle kumtaşı çıkmaktadır. Yakınlarında köylü ve ev bulmak imkansıza yakındır.

FOREST ( ORMAN )

En huzur verici biyomlardan bir tanesidir. Huş ağaçları ve meşe ağaçlarından oluşan doğal bir şekilde yapılmış bitki örtüsüdür. Ayrıca bu bölgede bol bol çim bulabilirsiniz. Yani tohumları bulmak için bu bölgeye uğrarsanız hızlı bir şekilde tohum elde edebilirsiniz. Mob olarak bu bölgede kurt ve koyunlara sıklıkla rastlayabilirsiniz. Tohumların yanı sıra koyunlar ile ilgili bir planınız varsa bu bölgeye uğramanızda fayda var. Ama her yerde ağaçlar dolu olduğu için canavarları görmeniz biraz zor bu sebepten dolayı biraz dikkatli olmanız gerekmekte.

Jungle ( Balta Girmemiş Orman )

2×2 gövdeli ağaçları bünyesinde bulunduran bu bölge üretken oyuncular için vazgeçilmez bir velinimettir. Burada toplanan, elde edilen ağaçlar büyük olduğu için ev inşaatları diğer inşaatlara göre daha kısa sürmektedir. Eğlenceli olarak isterseniz bu bölgede ağaç evde yapabilirsiniz. Leopar gibi canavarları bünyesinde bulunduran bu bölgede leopar yakalayıp evcilleştirmenize olanak sağlamakta.

Mesa ( Yüksek Ova )

Minecraft Biyomlarının en nadir bulunan bölgelerinden biridir. Genellikle bu bölge kil ve kırmızı kumdan oluşmaktadır. Bu bölgede bulunan kırmızı kumlar sayesinde kırmızı camlar elde edebilirsiniz.

Mountain ( Dağ )

Mükemmel bir seyir bölgesidir. Manzara olanağı sayesinde siz oyunculara mest edecek bir bölgedir. Fakat yüksek alanlar olduğu için dikkat etmezseniz yüksek uçurumlardan düşerek ölebilirsiniz. Bunun gibi bir tehlikeli faktör ise canavarların doğma noktasının mountain olmasıdır. Dikkatli olmazsanız bir mob tarafından katledilebilirsiniz.

Mushroom ( Mantar )

Değişik boyutlarda bulunan mantarlar bu bölgeye gelen oyuncuları sanki farklı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiriyor. Bu bölgede ağaçlar yetişmediği için yaşam koşulları biraz zor denebilir. Bu alanda yaşamına devam etmek isteyen oyuncular hayatta kalmak için gerekli eşyalarını yanında getirmek zorundalar.

Ocean ( Okyanus )

Minecraft Biyomlarından en büyüğü diyebiliriz. Devasa bir genişliğe sahip olan ocean bölgesi tamamen su ile kaplıdır. Nadirde olsa suların için küçük adalar mevcuttur. Bu bölgenin alt kısımlarında ise terk edilmiş madenlere ve zindanlara rastlayabilirsiniz.

Plains ( Ovalar )

NPC köylerinin en sık olduğu bölgedir. Mushroom bölgesinde ki gibi ağaçların çok nadir olması sebebiyle yaşamak biraz zor olabilir. En güzel yönü düz ve açık alana sahip bir bölge olması.

Swamp ( Bataklık )

Diğer Minecraft Biyomlarına göre rengi daha koyu görünmektedir. Ama bu bölgenin karanlık olması sebebi ile diğer bölgelere göre daha farklı ve dikkat çekici bir yapısı var. Oyuncular bu bölgeyi genellikle ihtişamlı inşaatlar için kullanmakta.

Taiga ( Tayga )

Bu bölge hem engebeli bir yüzeye hem de karlı bir yüzeye sahiptir. Oyunda bulunan diğer bölgelerde yağmur yağışı olurken bu bölgede yağmur yerine kar yağışı görülmektedir. Bu bölgede doğan canavarlardan en iyisi kurtlardır. Bu bölgeye uğrayarak kurt evcilleştirebilirsiniz.

Tundra

Diğer bölgelere göre yaşam bu bölgede daha zordur. Eğer bu oyunda acemi iseniz bu bölgeye uğramamanızı öneririz.

Minecraft Biyomlar rehberinden sonra Minecraft Tarım Rehberi Yazımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir